Kostelní 24, 170 00 Praha 7    tel: 732 377 537    info@zdrsem.cz

Sledujte nás na Facebook

Aktuality
hello

Polštářek pod hlavu

Mýtus: „Dejte mu někdo něco pod hlavu, ať tu tak neleží na té tvrdé zemi“

Asi všichni víme, jak nepohodlné je ležet hlavou na tvrdé zemi. Od mala si zvykáme na skutečnost, že ležící lidé si téměř vždy pod hlavou dávají polštář nebo něco, co plní jeho funkci. Kolik z nás se cítí dobře při spánku, aniž bychom si předtím dali pod hlavu alespoň malý polštářek, sbalenou bundu nebo alespoň vlastní ruku? To bude jeden z důvodů, proč většinou nevidíme rádi nikoho, kdo kvůli nemoci či zranění leží na zemi jen tak. Velmi často chceme nějak pomoci, ale jsme zcela bezradní v tom jak na to. Nevíme-li si rady, alespoň se snažíme o zvýšení komfortu. A co je tou první a nejjednodušší věcí, kterou lze člověku učinit chodník pohodlnějším? Jasně, právě polštářek. Proto znovu a znovu nadzvedáváme bezvědomým hlavy a podsouváme pod ně své svršky a vůbec cokoli, co vypadá dostatečně měkké, aby se na tom dalo pohodlně ležet.

Je tady někde lékař?

Tahle rada zní dobře, koneckonců lékař je právě tím, koho potřebujeme. Kde se tedy vloudila chybička?

Představte si možnou situaci. Jdete po ulici a najednou vidíte, jak se před vámi jdoucí člověk zhroutí z ničeho nic k zemi. Nejste jediný, kdo to vidí. Jste však jediný, kdo se nad ležícím pánem sklání. A teď, teď přichází ta chvíle. Vstáváte a pokládáte rychle se tvořícímu davu diváků tu otázku.

Drogy v lízátkách

Mýtus: Děti si musí dávat pozor na lidi, kteří postávají před školami a nabízí jim lízátka. Může se totiž jednat o dealery drog, kteří si takto nenápadně připravují své budoucí zákazníky tím, že jimi nabízená lízátka obsahují drogy.

Klíštěnky

Mýtus?: "Odhalíme-li na sobě klíště, vyndáme ho a nalepíme na kus papíru (tzv. klíštěnkuJ) nebo si ho někam schováme, abychom ho následně mohli vzít k paní doktorce, která zajistí jeho vyšetření, zda nešlo o infikovaného jedince."

Kašlem proti infarktu

Jak přežít infarkt pomocí kašlání – mýtus posledních let, kolující ve stále nových a nových vlnách po netu. V textu se dozvídáme, že začneme-li velmi energicky kašlat, je určitá šance neztratit vědomí, a tak nějak se buď uzdravit úplně nebo se aspoň prokašlat až do nemocnice.

Jak to tedy je?

Je to úplná blbost? Ne, pověstné zrníčko pravdy by se najít dalo (a snad proto se tenhle mýtus tak úporně brání svému vymýcení).

Léčba šoku je mýtus

Tak jako před mnoha lety, vracíme se k mýtu s velkým M, samotnému děsivému šoku. Tentokrát nechci zpochybnit pouze osvědčené tichoteplotišení ..., ale rovnou celý pojem šoku. Začnu od léčby a třeba se v dalším pokračování opřu i do samotného názvu.

Proč je léčba šoku mýtus? Protože neexistuje. "Léčba šoku" je slovní obrat totožný s obratem "léčba nemoci". Každému je vcelku jasné, že vyťukat si na Googlu léčba nemoci nepovede k nalezení univerzálního léku na všechny nemoci. Hovoří se o mnoha nemocích a léčba je, kupodivu, u každé jiná.

Drogy v lízátkách

18.2.

Mýtus: Děti si musí dávat pozor na lidi, kteří postávají před školami a nabízí jim lízátka. Může se totiž jednat o dealery drog, kteří si takto nenápadně připravují své budoucí zákazníky tím, že jimi nabízená lízátka obsahují drogy.

Přestože v reálném světě pravděpodobně nikdy k tomuto způsobu vytváření dětí závislých na drogách ani nedošlo, jde o představu velmi životaschopnou. On totiž takový pán v koženém kabátě rozdávající lízátka s drogou je svým způsobem pro mnoho z nás přijatelnější, než skutečnost. V takovémhle případě by totiž stačilo dětem vysvětlit to, co jim stejně z mnoha důvodů od mala říkáme, že nemají s cizími (zejména) pány raději mluvit. Natož aby si od nich něco braly a někam s nimi chodily. Skutečnost je ovšem bohužel jiná a varování zdaleka ne tak snadné. Těmi, kdo našim dětem nabízí drogy jako první, nebývá obvykle žádný tajemný cizinec, ale nejčastěji to bývají jejich vlastní spolužáci.

Pokud byste po přečtení předchozího odstavce dospěli k dojmu, že nejen ona scéna s pánem rozdávajícím lízátka, ale také samotná lízátka lze řadit pouze mezi mýty, tak zas tak úplně pravdu mít nebudete. V poslední době se totiž taková lízátka s drogou (silnými léky proti bolesti) opravdu vyrábějí. Využívají se v nemocnicích pro děti, které po operacích potřebují tišit bolesti. Takový malý pacient pak lízátko cumlá, a když už z něj získá dostatek léku, obvykle usne. Takovým způsobem lze dávkování poměrně dobře přizpůsobit potřebám konkrétního dítěte.

Závěr: Je dobré děti (s přihlédnutím k jejich věku) průběžně seznamovat s riziky drogové závislosti. Nedémonizujte vžak přespříliš možné dealery drog, je skoro jisté, že pokud vašemu dítěti někdo drogu nabídne, půjde o známou a pro dítě důvěryhodnou osobu. Nejsnažšími oběťmi bývají ti, kteří o drogách vědí nejméně.